Każdy kraj, każda epoka i każdy ustrój miał swoje skandale i afery. Niewolna była od nich również Druga Rzeczypospolita. W książce zostały ukazane różne odcienie skandalizującej historii okresu międzywojennego: Zamach na prezydenta Narutowicza Zaginięcie generała Zagórskiego Brześć i Bereza Kartuska
Druga Rzeczpospolita to jednak nie tylko polityka, to także afery z życia kulturalnego i towarzyskiego: Kampanie literackie i społeczne Boya-Żeleńskiego Drugie małżeństwo prezydenta Mościckiego Sprawa Gorgonowej
UWAGI:
Bibliogr. s. [363]-367.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Agent "Garbo" to zadziwiająca historia człowieka, który stoczył bój z największymi umysłami III Rzeszy i zwyciężył. Juan Pujol Garcia był człowiekiem znikąd, hiszpańskim hodowcą drobiu zdecydowanym walczyć z nazizmem. Wykorzystując swój dar śmiałego kłamstwa, stał się dobrze opłacanym agentem niemieckim o pseudonimie "Arabel", a właściwie podwójnym agentem, bo zrobił wszystko, aby Brytyjczycy uwierzyli mu, że jest naprawdę po stronie aliantów.
Pod pseudonimem "Garbo" Pujol osiągnął mistrzostwo w sztuce pozorów - przekonał Niemców o istnieniu nieprawdopodobnego świata ułudy wojskowej. Tworzył wydarzenia, które nigdy nie miały miejsca, wymyślał wielkie armie i przekonywał skutecznie o ich istnieniu swoich zwierzchników z Abwehry.
Największym jego osiągnięciem było przekonanie najwyższych władz III Rzeszy, że właściwe lądowanie aliantów otwierające II front w Europie nastąpi nie w Normandii, lecz w rejonie Pas de Calais. Wydali oni rozkaz powstrzymujący przemieszczenie się sił, które mogły udaremnić lądowanie aliantów 6 czerwca 1944 roku (tzw. D-Day).
Badania archiwalne i rozmowy z rodziną Juana Pujola pozwoliły Stephanowi Talty`emu nakreślić portret sprawcy największej dezinformacji w historii wojen.
UWAGI:
Na okł.: Błyskotliwy, ekscentryczny tajny agent, który przechytrzył Hitlera i przyczynił się do sukcesu lądowania w Normandii. Bibliogr. s. 342-344. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Aktor - książka, o której Wojciech Pszoniak myślał i którą pisał przez całe życie. Prywatna historia aktora i aktorstwa stworzona ze świadomych, niekiedy bardzo ryzykownych, odważnych zawodowych decyzji; z ról tak intensywnych i charakterystycznych, że nie sposób oddzielić ich od wykonawcy: z inspirujących i ważnych przyjaźni, bez których nie byłby możliwy wewnętrzny rozwój; z sukcesów i porażek, wpływających na kolejne, nierzadko przełomowe w życiu i karierze aktora zdarzenia.
UWAGI:
Indeksy.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Portrety jedenastu wybitnych aktorek to nie tylko wnikliwy opis ról i zawodowych osiągnięć bohaterek, ale również wspaniała kronika polskiej kultury z perspektywy jej najbardziej fotogenicznych symboli, w której znalazło się miejsce na wdzięk, ironię, uśmiech i suspens. Dzięki wspaniałym, często odkrywczym opowieściom bohaterek, poznajemy zapachy i klimat międzywojnia, smutek stalinizmu i komunizmu, a także kontrastujące ze sobą kolory transformacji. Wewnątrz spraw wielkiej wagi stale rozgrywają się prywatne i sceniczne melodramaty, sensacje, a nawet kryminały, a nieuchwytne dotąd ikony polskiego kina i teatru takie jak Teresa Budzisz-Krzyżanowska, podczas lektury stają się członkami naszych rodzin. Aktorki Łukasza Maciejewskiego to znakomicie napisana, nostalgiczna i dowcipna książka o czymś pozornie nieuchwytnym - fenomenie aktorstwa. Ze wszystkimi bohaterkami książki - od nieżyjących już Ireny Kwiatkowskiej i Krystyny Feldman po Ewę Błaszczyk - autor spotkał się i rozmawiał osobiście.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni